W poniedziałek, 18 listopada dzieci z klas 1a i 1b wraz z wychowawcami wybrały się do Poznania, gdzie uczestniczyły w warsztatach rogalowych oraz zapoznały się z niektórymi zwrotami gwary poznańskiej.
Najpierw będąc na Starym Rynku mali turyści z wielkim zainteresowaniem wysłuchali hejnału i podziwiali jedną z atrakcji, jaką są koziołki, które bodą się w południe na wieży poznańskiego Ratusza.
Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do Muzeum Rogala w pobliskiej kamienicy i gwarą zostali przywitani przez Ciotkę i Rogalowego Mistrza. Po włożeniu odpowiednich nakryć głowy, zakasaniu rękawów małe pazury (ręce) wzięły się do wykonania rogala świętomarcińskiego. Mele (dziewczynki) i szczuny (chłopcy) nadstawiały klapioki (uszy), aby wysłuchać instruktażu Mistrza. Pod jego czujnym ślepiem (okiem,) gzuby (dzieci) ugniatały, ubijały i wałkowały ciasto, a potem przy użyciu drewnianego knypa (noża) wycinały trójkąty. Po nałożeniu nadzienia z białego maku formowały ciasto na kształt podkowy i zostawiły je do garowania. Tutaj też poznały historię św. Marcina oraz obejrzały krótki film o dziejach Polski. Słodki poczęstunek przez cukiernika sprawił, że wszystkie kalafy (twarze) kielczyły się (uśmiechały się).
Na koniec mele (dziewczynki) i szczuny (chłopcy) otrzymali Certyfikat Rogalowego Czeladnika z przesłaniem, żeby w swoim życiu za przykładem św. Marcina pomagali potrzebującym i przestrzegali cnót akuratności.